Catholic-Hierarchy DC

Bishop Urbain Etienne Morlion, M. Afr. †

Deceased

Bishop Emeritus of Baudouinville


Events

DateAgeEventTitle
15 Feb 1894BornPollinkhove, Belgium
2 Feb 192228.0Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
11 Jul 193945.4AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Baudouinville, Congo (Dem. Rep.)
11 Jul 193945.4AppointedTitular Bishop of Tarasa in Numidia
29 Oct 193945.7Ordained BishopTitular Bishop of Tarasa in Numidia
22 Sep 194147.6SucceededVicar Apostolic of Baudouinville, Congo (Dem. Rep.)
10 Nov 195965.7AppointedBishop of Baudouinville, Congo (Dem. Rep.)
29 Sep 196672.6ResignedBishop of Baudouinville, Congo (Dem. Rep.)
29 Sep 196672.6AppointedTitular Bishop of Catabum Castra
29 Jan 197177.0ResignedTitular Bishop of Catabum Castra
31 Jan 198591.0DiedBishop Emeritus of Baudouinville, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Urbain Etienne Morlion:
Bishop Urbain Etienne Morlion M. Afr. (born , died ) Bishop Emeritus of Baudouinville

  • a priest for 63.0 years
  • a bishop for 45.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 67

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013