Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Costantino Stella

Deceased

Archbishop Emeritus of L’Aquila


Events

DateAgeEventTitle
2 Dec 1900BornPieve di Soligo
19 Dec 192525.0Ordained PriestPriest
24 Aug 194241.7AppointedAuxiliary Bishop of Vittorio Veneto, Italy
24 Aug 194241.7AppointedTitular Bishop of Nilopolis
28 Oct 194241.9Ordained BishopTitular Bishop of Nilopolis
18 Jan 194544.1AppointedBishop of Nocera Umbra-Gualdo Tadino, Italy
5 Jul 195049.6AppointedArchbishop of L’Aquila, Italy
2 Jun 197372.5ResignedArchbishop of L’Aquila, Italy
24 Oct 197372.9DiedArchbishop Emeritus of L’Aquila, Italy

MicroData Summary for Costantino Stella:
Archbishop Costantino Stella (born , died ) Archbishop Emeritus of L’Aquila

  • a priest for 47.8 years
  • a bishop for 31.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 19 May 2014