Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gaston-Marie Jacquier

Deceased

Auxiliary Bishop of Alger

Titular Bishop of Sufasar


Events

DateAgeEventTitle
23 Feb 1904BornEvian
18 Dec 192622.8Ordained PriestPriest of Alger, Algeria
4 Dec 196056.8AppointedAuxiliary Bishop of Alger, Algeria
4 Dec 196056.8AppointedTitular Bishop of Sufasar
6 Mar 196157.0Ordained BishopTitular Bishop of Sufasar
8 Jul 197672.4DiedAuxiliary Bishop of Alger, Algeria

MicroData Summary for Gaston-Marie Jacquier:
Bishop Gaston-Marie Jacquier (born , died ) Auxiliary Bishop of Alger

  • a priest for 49.6 years
  • a bishop for 15.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 145

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013