Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Nogara

Deceased

Archbishop of Udine


Events

DateAgeEventTitle
26 Jun 1872BornBellano
4 Aug 189523.1Ordained PriestPriest
27 Jan 192855.6AppointedArchbishop of Udine, Italy
25 Apr 192855.8Ordained BishopArchbishop of Udine, Italy
14 Oct 192856.3InstalledArchbishop of Udine, Italy
9 Dec 195583.5DiedArchbishop of Udine, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Nogara:
Archbishop Giuseppe Nogara (born , died ) Archbishop of Udine

  • a priest for 60.3 years
  • a bishop for 27.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 22

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013