Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Marazzi

Deceased

Auxiliary Bishop of Albano

Titular Bishop of Oropus


Events

DateAgeEventTitle
20 Dec 1875BornCastel Gandolfo
1 Apr 189923.3Ordained PriestPriest of Albano, Italy
8 Jun 192852.5AppointedAuxiliary Bishop of Albano, Italy
8 Jun 192852.5AppointedTitular Bishop of Oropus
25 Jul 192852.6Ordained BishopTitular Bishop of Oropus
23 Oct 193357.8DiedAuxiliary Bishop of Albano, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Marazzi:
Bishop Giuseppe Marazzi (born , died ) Auxiliary Bishop of Albano

  • a priest for 34.6 years
  • a bishop for 5.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • d: Annuario Pontificio, Year 1934
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1928, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013