Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Battista Pinardi

Deceased

Auxiliary Bishop of Torino {Turin}

Titular Bishop of Eudoxias


Events

DateAgeEventTitle
15 Aug 1880BornCastagnole Piemonte
29 Jun 190322.9Ordained PriestPriest of Torino {Turin}, Italy
24 Jan 191635.4AppointedAuxiliary Bishop of Torino {Turin}, Italy
24 Jan 191635.4AppointedTitular Bishop of Eudoxias
5 Mar 191635.6Ordained BishopTitular Bishop of Eudoxias
2 Aug 196282.0DiedAuxiliary Bishop of Torino {Turin}, Italy

MicroData Summary for Giovanni Battista Pinardi:
Bishop Giovanni Battista Pinardi (born , died ) Auxiliary Bishop of Torino {Turin}

  • a priest for 59.1 years
  • a bishop for 46.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1916, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013