Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Angelo Bartolomasi

Deceased

Archbishop Emeritus of Italy, Military

Titular Archbishop of Petra in Palaestina


Events

DateAgeEventTitle
30 May 1869BornPianezza
12 Jun 189223.0Ordained PriestPriest of Torino {Turin}, Italy
24 Nov 191041.4AppointedAuxiliary Bishop of Torino {Turin}, Italy
24 Nov 191041.4AppointedTitular Bishop of Derbe
15 Jan 191141.6Ordained BishopTitular Bishop of Derbe
15 Dec 191950.5AppointedBishop of Trieste e Capodistria (Koper), Italy
11 Dec 192253.5AppointedBishop of Pinerolo, Italy
23 Apr 192959.8AppointedArchbishop of Italy, Military
23 Apr 192959.8AppointedTitular Archbishop of Petra in Palaestina
1944²74.5RetiredArchbishop of Italy, Military
28 Feb 195989.7DiedArchbishop Emeritus of Italy, Military

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Angelo Bartolomasi:
Archbishop Angelo Bartolomasi (born , died ) Archbishop Emeritus of Italy, Military

  • a priest for 66.7 years
  • a bishop for 48.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 3

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015