Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Cosmo Francesco Ruppi

Deceased

Archbishop Emeritus of Lecce


Events

DateAgeEventTitle
6 Jun 1932BornAlberobello
18 Dec 195422.5Ordained PriestPriest of Conversano, Italy
13 May 198047.9AppointedBishop of Termoli, Italy
13 May 198047.9AppointedBishop of Larino, Italy
29 Jun 198048.1Ordained BishopBishop of Termoli, Italy
30 Sep 198654.3AppointedBishop of Termoli-Larino, Italy
7 Dec 198856.5AppointedArchbishop of Lecce, Italy
29 Jan 198956.6InstalledArchbishop of Lecce, Italy
16 Apr 200976.9RetiredArchbishop of Lecce, Italy
29 May 201179.0DiedArchbishop Emeritus of Lecce, Italy

MicroData Summary for Cosmo Francesco Ruppi:
Archbishop Cosmo Francesco Ruppi (born , died ) Archbishop Emeritus of Lecce

  • a priest for 56.4 years
  • a bishop for 30.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 16 Apr 2009
  • d: CB, 29 May 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 172, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 4 Nov 2013