Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vincenzo Franco

Deceased

Archbishop Emeritus of Otranto


Events

DateAgeEventTitle
1 Jun 1917BornTrani
6 Jul 194730.0Ordained PriestPriest
12 Dec 197457.5AppointedBishop of Anglona-Tursi, Italy
26 Jan 197557.6Ordained BishopBishop of Anglona-Tursi, Italy
27 Jan 198163.6AppointedArchbishop of Otranto, Italy
8 Apr 199375.8RetiredArchbishop of Otranto, Italy
4 Mar 201698.7DiedArchbishop Emeritus of Otranto, Italy

MicroData Summary for Vincenzo Franco
Archbishop Vincenzo Franco (born , died ) Archbishop Emeritus of Otranto

  • a priest for 68.6 years
  • a bishop for 41.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: CB, 4 Mar 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 4 Mar 2016