Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andrea Mariano Magrassi, O.S.B. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Bari-Bitonto


Events

DateAgeEventTitle
4 Sep 1930BornMombisaccio
2 Aug 195322.9Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
24 Nov 197747.2AppointedArchbishop of Bari (-Canosa), Italy
17 Dec 197747.3Ordained BishopArchbishop of Bari (-Canosa), Italy
30 Sep 198252.1AppointedBishop of Bitonto, Italy
30 Sep 198656.1AppointedArchbishop of Bari-Bitonto, Italy
3 Jul 199968.8ResignedArchbishop of Bari-Bitonto, Italy
15 Apr 200473.6DiedArchbishop Emeritus of Bari-Bitonto, Italy

MicroData Summary for Andrea Mariano Magrassi:
Archbishop Andrea Mariano Magrassi O.S.B. (born , died ) Archbishop Emeritus of Bari-Bitonto

  • a priest for 50.7 years
  • a bishop for 26.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013