Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Orazio Mazzella

Deceased

Archbishop Emeritus of Taranto

Titular Archbishop of Laodicea in Syria


Events

DateAgeEventTitle
30 May 1860BornVitulano
22 Sep 188323.3Ordained PriestPriest
21 Feb 189635.7AppointedAuxiliary Bishop of Bari (-Canosa), Italy
21 Feb 189635.7AppointedTitular Bishop of Cyme
23 Feb 189635.7Ordained BishopTitular Bishop of Cyme
24 Mar 189837.8AppointedArchbishop of Rossano, Italy
14 Apr 191756.9AppointedArchbishop of Taranto, Italy
1 Nov 193474.4ResignedArchbishop of Taranto, Italy
1 Nov 193474.4AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Syria
30 Jul 193979.2DiedArchbishop Emeritus of Taranto, Italy

MicroData Summary for Orazio Mazzella:
Archbishop Orazio Mazzella (born , died ) Archbishop Emeritus of Taranto

  • a priest for 55.9 years
  • a bishop for 43.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 236, and Page 486

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013