Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ferdinando Palatucci

Deceased

Archbishop Emeritus of Amalfi-Cava de’ Tirreni, Italy

Note/Previous Titular See: (1982-1986 Cava)


Events

DateAgeEventTitle
12 Apr 1915Born
24 Jul 193823.2Ordained PriestPriest
12 Oct 196853.5AppointedBishop of Nicastro, Italy
22 Dec 196853.6Ordained BishopBishop of Nicastro, Italy
30 Jan 198266.7AppointedArchbishop of Amalfi, Italy
30 Jan 198266.7AppointedBishop of Cava e Sarno, Italy
30 Sep 198671.4AppointedArchbishop of Amalfi-Cava de’ Tirreni, Italy
28 Jul 199075.2RetiredArchbishop of Amalfi-Cava de’ Tirreni, Italy
30 Apr 200590.0DiedArchbishop Emeritus of Amalfi-Cava de’ Tirreni, Italy

MicroData Summary for Ferdinando Palatucci
Archbishop Ferdinando Palatucci (born , died ) Archbishop Emeritus of Amalfi-Cava de’ Tirreni

EventPlace
Birth PlaceMontella

  • a priest for 66.7 years
  • a bishop for 36.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast