Catholic-Hierarchy DC

Filippo Cardinal de Angelis

Deceased

Archbishop of Fermo

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina

Chamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber


Events

DateAgeEventTitle
16 Apr 1792BornAscoli Pisceno
3 Jul 182634.2AppointedCoadjutor Bishop of Corneto (Tarquinia) e Montefiascone, Italy
3 Jul 182634.2AppointedTitular Bishop of Leuce
23 Jul 182634.3Ordained BishopTitular Bishop of Leuce
15 Mar 183037.9AppointedTitular Archbishop of Cartagine
23 Apr 183038.0AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
13 Nov 183240.6AppointedApostolic Nuncio to Portugal
15 Feb 183845.8SucceededArchbishop (Personal Title) of Corneto (Tarquinia) e Montefiascone, Italy
13 Sep 183846.4Elevated to CardinalIn Pectore
8 Jul 183947.2Elevated to Cardinal
8 Jul 183947.2AppointedCardinal-Priest of San Bernardo alle Terme
27 Jan 184249.8AppointedArchbishop of Fermo, Italy
20 Sep 186775.4AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
20 Sep 186775.4AppointedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber
8 Jul 187785.2DiedArchbishop of Fermo, Italy

MicroData Summary for Filippo de Angelis:
Cardinal Filippo de Angelis (born , died ) Archbishop of Fermo

  • a bishop for 51.0 years
  • a cardinal for 38.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 49, and Page 61
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 136, and Page 195
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 237, and Page 270

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013