Catholic-Hierarchy DC

Bishop Angelo Criscito

Deceased

Bishop Emeritus of Lucera


Events

DateAgeEventTitle
10 Jan 1910BornConza
21 Jul 193525.5Ordained PriestPriest
27 Jun 197060.5AppointedBishop of Lucera, Italy
27 Jun 197060.5AppointedBishop of San Severo, Italy
9 Aug 197060.6Ordained BishopBishop of Lucera, Italy
7 Sep 198575.7RetiredBishop of Lucera, Italy
7 Sep 198575.7RetiredBishop of San Severo, Italy
20 Nov 198676.9DiedBishop Emeritus of Lucera, Italy

MicroData Summary for Angelo Criscito:
Bishop Angelo Criscito (born , died ) Bishop Emeritus of Lucera

  • a priest for 51.3 years
  • a bishop for 16.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013