Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alcides Mendoza Castro

Deceased

Archbishop Emeritus of Cuzco


Events

DateAgeEventTitle
14 Mar 1928BornMariscal Cáceres
15 Sep 195123.5Ordained PriestPriest
28 Apr 195830.1AppointedAuxiliary Bishop of Abancay, Peru
28 Apr 195830.1AppointedTitular Bishop of Metrae
6 Jul 195830.3Ordained BishopTitular Bishop of Metrae
5 Dec 196234.7AppointedBishop of Abancay, Peru
12 Aug 196739.4AppointedArchbishop (Personal Title) of Peru, Military
12 Aug 196739.4AppointedTitular Archbishop of Pederodiana
5 Oct 198355.6AppointedArchbishop of Cuzco, Peru
29 Nov 200375.7RetiredArchbishop of Cuzco, Peru
20 Jun 201284.3DiedArchbishop Emeritus of Cuzco, Peru

MicroData Summary for Alcides Mendoza Castro:
Archbishop Alcides Mendoza Castro (born , died ) Archbishop Emeritus of Cuzco

  • a priest for 60.8 years
  • a bishop for 54.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: CB, 21 Jun 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 29 Sep 2013