Catholic-Hierarchy DC

Bishop John Raymond McGann

Deceased

Bishop Emeritus of Rockville Centre, New York


Events

DateAgeEventTitle
2 Dec 1924BornBrooklyn
3 Jun 195025.5Ordained PriestPriest of Brooklyn, New York, USA
6 Apr 195732.3IncardinatedPriest of Rockville Centre, New York, USA
12 Nov 197045.9AppointedAuxiliary Bishop of Rockville Centre, New York, USA
12 Nov 197045.9AppointedTitular Bishop of Morosbisdus
7 Jan 197146.0Ordained BishopTitular Bishop of Morosbisdus
3 May 197651.4AppointedBishop of Rockville Centre, New York, USA
24 Jun 197651.5InstalledBishop of Rockville Centre, New York, USA
4 Jan 200075.0RetiredBishop of Rockville Centre, New York, USA
29 Jan 200277.1DiedBishop Emeritus of Rockville Centre, New York, USA

MicroData Summary for John Raymond McGann:
Bishop John Raymond McGann (born , died ) Bishop Emeritus of Rockville Centre

  • a priest for 51.6 years
  • a bishop for 31.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 17 Jun 2015