Catholic-Hierarchy DC

Bishop Norman Francis McFarland

Deceased

Bishop Emeritus of Orange in California, USA


Events

DateAgeEventTitle
21 Feb 1922Born
15 Jun 194624.3Ordained PriestPriest of San Francisco, California, USA
5 Jun 197048.2AppointedAuxiliary Bishop of San Francisco, California, USA
5 Jun 197048.2AppointedTitular Bishop of Bida
8 Sep 197048.5Ordained BishopTitular Bishop of Bida
6 Dec 197452.7AppointedApostolic Administrator of Reno, Nevada, USA
10 Feb 197653.9AppointedBishop of Reno, Nevada, USA
31 Mar 197654.1InstalledBishop of Reno, Nevada, USA
29 Dec 198664.8AppointedBishop of Orange in California, USA
24 Feb 198765.0InstalledBishop of Orange in California, USA
30 Jun 199876.3ResignedBishop of Orange in California, USA
16 Apr 201088.1DiedBishop Emeritus of Orange in California, USA

MicroData Summary for Norman Francis McFarland (VIAF: 89166126)
Bishop Norman Francis McFarland (born , died ) Bishop Emeritus of Orange in California

EventPlace
Birth PlaceMartínez, CA

  • a priest for 63.8 years
  • a bishop for 39.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast