Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Eugene Antonio Marino, S.S.J. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Atlanta, Georgia


from the Official Web Site of the Archdiocese

from the Official Web Site of the Archdiocese

Events

DateAgeEventTitle
29 May 1934BornBiloxi
9 Jun 196228.0Ordained PriestPriest of St. Joseph’s Society of the Sacred Heart
12 Jul 197440.1AppointedAuxiliary Bishop of Washington, District of Columbia, USA
12 Jul 197440.1AppointedTitular Bishop of Walla Walla
12 Sep 197440.3Ordained BishopTitular Bishop of Walla Walla
14 Mar 198853.8AppointedArchbishop of Atlanta, Georgia, USA
5 May 198853.9InstalledArchbishop of Atlanta, Georgia, USA
10 Jul 199056.1ResignedArchbishop of Atlanta, Georgia, USA
12 Nov 200066.5DiedArchbishop Emeritus of Atlanta, Georgia, USA

MicroData Summary for Eugene Antonio Marino:
Archbishop Eugene Antonio Marino S.S.J. (born , died ) Archbishop Emeritus of Atlanta

  • a priest for 38.4 years
  • a bishop for 26.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 22 Mar 2014