Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luis Morales Reyes

Archbishop Emeritus of San Luis Potosí


Events

DateAgeEventTitle
5 Jul 1936 BornChurumuco
2 Dec 196226.4Ordained PriestPriest of Tacámbaro, Michoacán, México
8 Mar 197639.7AppointedAuxiliary Bishop of Tacámbaro, Michoacán, México
8 Mar 197639.7AppointedTitular Bishop of Burca
4 May 197639.8Ordained BishopTitular Bishop of Burca
5 Jun 197942.9AppointedBishop of Tacámbaro, Michoacán, México
19 Feb 198548.6AppointedCoadjutor Bishop of Torreón, Coahuila, México
20 Apr 198548.8InstalledCoadjutor Bishop of Torreón, Coahuila, México
27 Jun 199054.0SucceededBishop of Torreón, Coahuila, México
20 Jan 199962.5AppointedArchbishop of San Luis Potosí, México
18 Mar 199962.7InstalledArchbishop of San Luis Potosí, México
3 Apr 201275.7RetiredArchbishop of San Luis Potosí, México

MicroData Summary for Luis Morales Reyes:
Archbishop Luis Morales Reyes (born ) Archbishop Emeritus of San Luis Potosí

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of San Luis Potosí.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Apr 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 22 Aug 2014