Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Eugène Kabanga Songasonga

Deceased

Archbishop Emeritus of Lubumbashi


Events

DateAgeEventTitle
19 Aug 1932BornKyamitofwe
21 Aug 196129.0Ordained PriestPriest of Lubumbashi, Congo (Dem. Rep.)
13 Apr 196734.7AppointedArchbishop of Lubumbashi, Congo (Dem. Rep.)
13 Aug 196735.0Ordained BishopArchbishop of Lubumbashi, Congo (Dem. Rep.)
25 Mar 199865.6ResignedArchbishop of Lubumbashi, Congo (Dem. Rep.)
27 Jan 200067.4DiedArchbishop Emeritus of Lubumbashi, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Eugène Kabanga Songasonga:
Archbishop Eugène Kabanga Songasonga (born , died ) Archbishop Emeritus of Lubumbashi

  • a priest for 38.4 years
  • a bishop for 32.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013