Catholic-Hierarchy DC

Bishop Barthélémy Malunga

Deceased

Bishop Emeritus of Kamina


Events

DateAgeEventTitle
1912BornManga
21 Apr 194634.3Ordained PriestPriest of Kamina, Congo (Dem. Rep.)
24 Jul 196957.6AppointedAuxiliary Bishop of Kamina, Congo (Dem. Rep.)
24 Jul 196957.6AppointedTitular Bishop of Thuburnica
29 Nov 196957.9Ordained BishopTitular Bishop of Thuburnica
11 Mar 197159.2AppointedBishop of Kamina, Congo (Dem. Rep.)
22 Jan 199078.1RetiredBishop of Kamina, Congo (Dem. Rep.)
15 Mar 199583.2DiedBishop Emeritus of Kamina, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Barthélémy Malunga:
Bishop Barthélémy Malunga (died ) Bishop Emeritus of Kamina

  • a priest for 48.9 years
  • a bishop for 25.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 115
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013