Catholic-Hierarchy DC

Bishop Iuliu Hossu

Deceased

Bishop of Cluj-Gherla (Romanian)

Note/Previous Titular See: (not revealed as Cardinal until after his death)


Events

DateAgeEventTitle
30 Jan 1885BornMilasul Mare
27 Mar 191025.2Ordained PriestPriest of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
21 Apr 191732.2AppointedBishop of Gherla, Armenopoli, Szamos-Ujvár (Romanian), Romania
4 Dec 191732.8Ordained BishopBishop of Gherla, Armenopoli, Szamos-Ujvár (Romanian), Romania
19 Jul 193045.5AppointedApostolic Administrator of Maramureş (Romanian), Romania
31 Jan 193146.0ResignedApostolic Administrator of Maramureş (Romanian), Romania
29 Aug 194156.6AppointedApostolic Administrator of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad}, Romania
1947²61.9ResignedApostolic Administrator of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad}, Romania
28 Apr 196984.2Elevated to CardinalIn Pectore
28 May 197085.3DiedBishop of Cluj-Gherla (Romanian), Romania
5 Mar 197388.1Elevated to CardinalDied Before Publication

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Iuliu Hossu:
Bishop Iuliu Hossu (born , died ) Bishop of Cluj-Gherla

  • a priest for 60.2 years
  • a bishop for 52.5 years
  • a cardinal for 1.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 121
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 155, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1917, Number 52
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 68

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013