Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vasile Hossu

Deceased

Bishop of Gherla, Armenopoli, Szamos-Ujvár (Romanian)


Events

DateAgeEventTitle
30 Jan 1866BornMaros-Vásárhely
23 Aug 188822.6Ordained DeaconDeacon of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
27 Aug 188822.6Ordained PriestPriest of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
25 Jun 190337.4AppointedBishop of Lugoj (Romanian), Romania
21 Sep 190337.6Ordained BishopBishop of Lugoj (Romanian), Romania
27 Sep 190337.7InstalledBishop of Lugoj (Romanian), Romania
16 Dec 191145.9AppointedBishop of Gherla, Armenopoli, Szamos-Ujvár (Romanian), Romania
13 Jan 191650.0DiedBishop of Gherla, Armenopoli, Szamos-Ujvár (Romanian), Romania

MicroData Summary for Vasile Hossu:
Bishop Vasile Hossu (born , died ) Bishop of Gherla, Armenopoli, Szamos-Ujvár

  • a priest for 27.4 years
  • a bishop for 12.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1917
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 354
  • ob/c2+: CB, 29 Jan 2013
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1903, Number 42
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 68

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013