Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Rafael García y García de Castro

Deceased

Archbishop of Granada


Events

DateAgeEventTitle
18 Oct 1895BornMiranda del Castañar
21 Sep 191923.9Ordained PriestPriest
29 Dec 194247.2AppointedBishop of Jaén, Spain
7 Mar 194347.4Ordained BishopBishop of Jaén, Spain
9 May 195357.6AppointedArchbishop of Granada, Spain
3 Feb 197478.3DiedArchbishop of Granada, Spain

MicroData Summary for Rafael García y García de Castro:
Archbishop Rafael García y García de Castro (born , died ) Archbishop of Granada

  • a priest for 54.4 years
  • a bishop for 30.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 9

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013