Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luis Franco Cascón, C.SS.R. †

Deceased

Bishop Emeritus of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife


Events

DateAgeEventTitle
18 Oct 1908BornMansilla del Páramo
24 Aug 192819.8ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
24 Sep 193324.9Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
19 Feb 196253.3AppointedBishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain
29 Apr 196253.5Ordained BishopBishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain
18 Oct 198375.0RetiredBishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain
17 Aug 198475.8DiedBishop Emeritus of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain

MicroData Summary for Luis Franco Cascón:
Bishop Luis Franco Cascón C.SS.R. (born , died ) Bishop Emeritus of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife

  • a priest for 50.8 years
  • a bishop for 22.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 46

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015