Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joaquín García Ordóñez

Deceased

Bishop Emeritus of Santa Rosa de Osos


Events

DateAgeEventTitle
13 Dec 1919BornDuitama
8 Nov 194222.9Ordained PriestPriest
28 Jul 196949.6AppointedCoadjutor Bishop of Santa Rosa de Osos, Colombia
28 Jul 196949.6AppointedTitular Bishop of Minturnae
30 Aug 196949.7Ordained BishopTitular Bishop of Minturnae
8 Sep 196949.7InstalledCoadjutor Bishop of Santa Rosa de Osos, Colombia
29 Sep 197151.8SucceededBishop of Santa Rosa de Osos, Colombia
10 Jun 199575.5RetiredBishop of Santa Rosa de Osos, Colombia
29 Dec 199576.0DiedBishop Emeritus of Santa Rosa de Osos, Colombia

MicroData Summary for Joaquín García Ordóñez:
Bishop Joaquín García Ordóñez (born , died ) Bishop Emeritus of Santa Rosa de Osos

  • a priest for 53.1 years
  • a bishop for 26.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013