Catholic-Hierarchy DC

Antonio Domenico Cardinal Gamberini

Deceased

Bishop Emeritus of Orvieto

Cardinal-Bishop of Sabina


Events

DateAgeEventTitle
31 Oct 1760BornImola
29 Feb 182463.3Ordained PriestPriest
19 Dec 182565.1AppointedBishop of Orvieto, Italy
15 Jan 182665.2Ordained BishopBishop of Orvieto, Italy
15 Dec 182868.1Elevated to Cardinal
15 Dec 182868.1AppointedCardinal-Priest of Santa Prassede
13 Apr 183372.5ResignedBishop of Orvieto, Italy
18 Feb 183978.3AppointedCardinal-Bishop of Sabina
25 Apr 184180.5DiedBishop Emeritus of Orvieto, Italy

MicroData Summary for Antonio Domenico Gamberini:
Cardinal Antonio Domenico Gamberini (born , died ) Bishop Emeritus of Orvieto

  • a priest for 17.2 years
  • a bishop for 15.3 years
  • a cardinal for 12.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 383

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013