Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alfonso Espino y Silva

Deceased

Archbishop of Monterrey, Nuevo León, México


Events

DateAgeEventTitle
13 Jul 1904Born
30 Oct 192723.2Ordained PriestPriest
2 Aug 194743.0AppointedBishop of Cuernavaca, Morelos, México
26 Oct 194743.2Ordained BishopBishop of Cuernavaca, Morelos, México
15 May 195146.8AppointedCoadjutor Archbishop of Monterrey, Nuevo León, México
15 May 195146.8AppointedTitular Archbishop of Leucas
29 Jul 195248.0SucceededArchbishop of Monterrey, Nuevo León, México
31 May 197671.8DiedArchbishop of Monterrey, Nuevo León, México

MicroData Summary for Alfonso Espino y Silva
Archbishop Alfonso Espino y Silva (born , died ) Archbishop of Monterrey

EventPlace
Birth PlacePuebla de los Ángeles, Archdiocese of Puebla de los Ángeles, Puebla
Ordained BishopCathedral, Puebla de los Ángeles, Archdiocese of Puebla de los Ángeles, Puebla

  • a priest for 48.5 years
  • a bishop for 28.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,947, Number 111
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 21, Number 1,133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast