Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Lucio Torreblanca y Tapia

Deceased

Archbishop of Durango


Events

DateAgeEventTitle
14 Dec 1894BornHuajuapam
15 Apr 192227.3Ordained PriestPriest
22 Jan 194449.1AppointedBishop of Chiapas (Ciudad Real de Chiapas), México
20 Mar 194449.3Ordained BishopBishop of Chiapas (Ciudad Real de Chiapas), México
25 May 195964.4AppointedArchbishop of Durango, México
23 Aug 196166.7DiedArchbishop of Durango, México

MicroData Summary for Lucio Torreblanca y Tapia:
Archbishop Lucio Torreblanca y Tapia (born , died ) Archbishop of Durango

  • a priest for 39.4 years
  • a bishop for 17.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013