Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Philippe Sérvule Desranleau

Deceased

Archbishop of Sherbrooke, Québec


Events

DateAgeEventTitle
3 Apr 1882BornSaint-Sébastien d'Iberville
26 Jul 190927.3Ordained PriestPriest
13 Dec 193755.7AppointedCoadjutor Bishop of Sherbrooke, Québec, Canada
13 Dec 193755.7AppointedTitular Bishop of Sala
24 Feb 193855.9Ordained BishopTitular Bishop of Sala
12 Feb 194158.9SucceededBishop of Sherbrooke, Québec, Canada
2 Mar 195168.9AppointedArchbishop of Sherbrooke, Québec, Canada
28 May 195270.2DiedArchbishop of Sherbrooke, Québec, Canada

MicroData Summary for Philippe Sérvule Desranleau:
Archbishop Philippe Sérvule Desranleau (born , died ) Archbishop of Sherbrooke

  • a priest for 42.8 years
  • a bishop for 14.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 16

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013