Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Louis Aldée Desmarais

Deceased

Bishop Emeritus of Amos, Québec


Events

DateAgeEventTitle
31 Oct 1891BornSaint-Éphrem d'Upton
25 Jul 191422.7Ordained PriestPriest of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
30 Jan 193139.2AppointedAuxiliary Bishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
30 Jan 193139.2AppointedTitular Bishop of Ruspae
22 Apr 193139.5Ordained BishopTitular Bishop of Ruspae
20 Jun 193947.6AppointedBishop of Amos, Québec, Canada
20 Sep 193947.9InstalledBishop of Amos, Québec, Canada
31 Oct 196877.0RetiredBishop of Amos, Québec, Canada
31 Oct 196877.0AppointedTitular Bishop of Medeli
8 Dec 197079.1ResignedTitular Bishop of Medeli
9 Sep 197987.9DiedBishop Emeritus of Amos, Québec, Canada

MicroData Summary for Joseph Louis Aldée Desmarais:
Bishop Joseph Louis Aldée Desmarais (born , died ) Bishop Emeritus of Amos

  • a priest for 65.1 years
  • a bishop for 48.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013