Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gilles Cazabon, O.M.I.

Bishop Emeritus of Saint-Jérôme, Québec


Events

DateAgeEventTitle
5 Apr 1933 BornSault Sainte Marie
11 Jun 196027.2Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
13 Mar 199258.9AppointedBishop of Timmins, Ontario, Canada
29 Jun 199259.2Ordained BishopBishop of Timmins, Ontario, Canada
27 Dec 199764.7AppointedBishop of Saint-Jérôme, Québec, Canada
20 Feb 199864.9InstalledBishop of Saint-Jérôme, Québec, Canada
3 Jul 200875.2RetiredBishop of Saint-Jérôme, Québec, Canada

MicroData Summary for Gilles Cazabon:
Bishop Gilles Cazabon O.M.I. (born ) Bishop Emeritus of Saint-Jérôme

Please contact the Bishop through the Diocese of Saint-Jérôme.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Jul 2008
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 130, Number 11,687

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013