Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jacques Landriault

Deceased

Bishop Emeritus of Timmins, Ontario, Canada


Events

DateAgeEventTitle
23 Sep 1921Born
9 Feb 194725.3Ordained PriestPriest
15 May 196240.6AppointedAuxiliary Bishop of Alexandria in Ontario, Canada
15 May 196240.6AppointedTitular Bishop of Cadi
25 Jul 196240.8Ordained BishopTitular Bishop of Cadi
27 May 196442.6AppointedBishop of Hearst, Ontario, Canada
14 Jul 196442.8InstalledBishop of Hearst, Ontario, Canada
24 Mar 197149.5AppointedBishop of Timmins, Ontario, Canada
24 Mar 197149.5AppointedApostolic Administrator of Hearst, Ontario, Canada
8 Feb 197351.3CeasedApostolic Administrator of Hearst, Ontario, Canada
13 Dec 199069.2ResignedBishop of Timmins, Ontario, Canada
6 Nov 201796.1DiedBishop Emeritus of Timmins, Ontario, Canada

MicroData Summary for Jacques Landriault
Bishop Jacques Landriault (born , died ) Bishop Emeritus of Timmins

EventPlace
Birth PlaceAlfred

  • a priest for 70.7 years
  • a bishop for 55.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 101

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018