Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Francis Reding

Deceased

Bishop of Hamilton, Ontario


Events

DateAgeEventTitle
14 Feb 1925BornHamilton
3 Jun 195025.3Ordained PriestPriest of Hamilton, Ontario, Canada
2 Jul 196641.4AppointedAuxiliary Bishop of Hamilton, Ontario, Canada
2 Jul 196641.4AppointedTitular Bishop of Liberalia
14 Sep 196641.6Ordained BishopTitular Bishop of Liberalia
14 Sep 197348.6AppointedBishop of Hamilton, Ontario, Canada
9 Nov 197348.7InstalledBishop of Hamilton, Ontario, Canada
8 Dec 198358.8DiedBishop of Hamilton, Ontario, Canada

MicroData Summary for Paul Francis Reding:
Bishop Paul Francis Reding (born , died ) Bishop of Hamilton

  • a priest for 33.5 years
  • a bishop for 17.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013