Catholic-Hierarchy DC

Bishop Donald Lapointe

Auxiliary Bishop Emeritus of Saint-Jérôme, Québec

Titular Bishop of Octabia


Events

DateAgeEventTitle
25 Sep 1936 BornDisraéli
23 May 196427.7Ordained PriestPriest of Sherbrooke, Québec, Canada
26 Oct 200266.1AppointedAuxiliary Bishop of Saint-Jérôme, Québec, Canada
26 Oct 200266.1AppointedTitular Bishop of Octabia
13 Dec 200266.2Ordained BishopTitular Bishop of Octabia
30 Jul 201174.8RetiredAuxiliary Bishop of Saint-Jérôme, Québec, Canada

MicroData Summary for Donald Lapointe:
Bishop Donald Lapointe (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Saint-Jérôme

Please contact the Bishop through the Diocese of Saint-Jérôme.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 30 Jul 2011
  • b: Annuario Pontificio, Year 2011, Page 950
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Number 14,292

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013