Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ismaele Mario Castellano, O.P. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino


Events

DateAgeEventTitle
22 Sep 1913BornBorgo d'Oneglia
5 Jul 194228.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
24 Aug 195440.9AppointedBishop of Volterra, Italy
31 Oct 195441.1Ordained BishopBishop of Volterra, Italy
3 Aug 195642.9ResignedBishop of Volterra, Italy
3 Aug 195642.9AppointedTitular Archbishop of Colossae {Rhodes}
6 Jun 196147.7AppointedArchbishop of Siena, Italy
197056.3AppointedApostolic Administrator of Montepulciano, Italy
7 Oct 197562.0AppointedBishop of Colle di Val d’Elsa, Italy
19 Jan 197864.3AppointedBishop of Montalcino, Italy
30 Sep 198673.0AppointedArchbishop of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino, Italy
14 Nov 198976.1RetiredArchbishop of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino, Italy
12 Apr 200793.6DiedArchbishop Emeritus of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino, Italy

MicroData Summary for Ismaele Mario Castellano:
Archbishop Ismaele Mario Castellano O.P. (born , died ) Archbishop Emeritus of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino

  • a priest for 64.8 years
  • a bishop for 52.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1954
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 22 Nov 2014