Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fernando Charrier

Deceased

Bishop Emeritus of Alessandria (della Paglia)


Events

DateAgeEventTitle
12 Sep 1931BornBourcet de Roure
24 Jun 195624.8Ordained PriestPriest
29 Sep 198453.0AppointedAuxiliary Bishop of Siena, Italy
29 Sep 198453.0AppointedTitular Bishop of Cercina
29 Sep 198453.0AppointedAuxiliary Bishop of Montalcino, Italy
29 Sep 198453.0AppointedAuxiliary Bishop of Colle di Val d’Elsa, Italy
11 Nov 198453.2Ordained BishopTitular Bishop of Cercina
30 Sep 198655.0AppointedAuxiliary Bishop of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino, Italy
22 Apr 198957.6AppointedBishop of Alessandria (della Paglia), Italy
4 Apr 200775.6RetiredBishop of Alessandria (della Paglia), Italy
7 Oct 201180.1DiedBishop Emeritus of Alessandria (della Paglia), Italy

MicroData Summary for Fernando Charrier:
Bishop Fernando Charrier (born , died ) Bishop Emeritus of Alessandria (della Paglia)

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 26.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 4 Apr 2007
  • d: CB, 7 Oct 2011
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013