Catholic-Hierarchy DC

Bishop Anastácio Kahango, O.F.M. Cap.

Auxiliary Bishop Emeritus of Luanda

Titular Bishop of Thignica


Events

DateAgeEventTitle
3 Jun 1937 BornKamabatela-Ambaca
1964²26.6Professed (Perpetual Vows)Member of Order of Friars Minor Capuchin
3 Jul 197740.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
17 Jan 199860.6AppointedAuxiliary Bishop of Luanda, Angola
17 Jan 199860.6AppointedTitular Bishop of Thignica
3 May 199860.9Ordained BishopTitular Bishop of Thignica
26 Oct 201376.4RetiredAuxiliary Bishop of Luanda, Angola

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Anastácio Kahango:
Bishop Anastácio Kahango O.F.M. Cap. (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Luanda

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Luanda.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Number 13,322
  • r: Bollettino, 26 Oct 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 26 Oct 2013