Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ambrogio De Battista, P.I.M.E. †

Deceased

Bishop Emeritus of Vijayawada


Events

DateAgeEventTitle
22 May 1905BornMandello del Lario
2 Jun 192823.0Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
13 Dec 195146.6AppointedBishop of Vijayawada, India
19 Mar 195246.8Ordained BishopBishop of Vijayawada, India
23 Jan 197165.7ResignedBishop of Vijayawada, India
15 Dec 197166.6DiedBishop Emeritus of Vijayawada, India

MicroData Summary for Ambrogio De Battista:
Bishop Ambrogio De Battista P.I.M.E. (born , died ) Bishop Emeritus of Vijayawada

  • a priest for 43.5 years
  • a bishop for 19.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 20

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013