Catholic-Hierarchy DC

Federico Cardinal Baldeschi (Ubaldi) Colonna

Deceased

Prefect of the Congregation of the Council

Cardinal-Priest of Sant’Anastasia


Events

DateAgeEventTitle
2 Sep 1625³BornPerugia, Italy
6 Jul 166539.8AppointedTitular Archbishop of Caesarea in Cappadocia
12 Jul 166539.8Ordained BishopTitular Archbishop of Caesarea in Cappadocia
15 Jul 166539.8AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
Mar 1668³42.4ResignedApostolic Nuncio to Switzerland
7 May 166842.6AppointedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith
22 Mar 167347.5ResignedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith
12 Jun 167347.7Elevated to CardinalIn Pectore
17 Dec 167449.2Elevated to Cardinal
28 Jan 167549.4InstalledCardinal-Priest of San Marcello
4 May 167549.6AppointedPrefect of the Congregation of the Council
9 Apr 1685³59.6AppointedCardinal-Priest of Sant’Anastasia
4 Oct 169166.0DiedPrefect of the Congregation of the Council

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Federico Baldeschi (Ubaldi) Colonna:
Federico Cardinal Baldeschi (Ubaldi) Colonna (born , died ) Prefect of Council

  • a bishop for 26.2 years
  • a cardinal for 18.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 Jun 1673
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 126
  • ob/c2+: CB, 10 Aug 2014
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1665, Number 14

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 23 Jun 2015