Catholic-Hierarchy DC

Francesco Cardinal Nerli (Jr.)

Deceased

Bishop Emeritus of Assisi

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina

Archpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
12 Jun 1636BornRome
16 Jun 167034.0AppointedTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
6 Jul 167034.1Ordained BishopTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
22 Dec 167034.5AppointedArchbishop of Firenze {Florence}, Italy
12 Jun 167337.0Elevated to Cardinal
25 Sep 167337.3InstalledCardinal-Priest of San Matteo in Merulana
31 Dec 168246.6ResignedArchbishop of Firenze {Florence}, Italy
1 Oct 168549.3AppointedArchbishop (Personal Title) of Assisi, Italy
12 Nov 168953.4ResignedBishop of Assisi, Italy
16 Oct 170468.3AppointedArchpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}
17 Nov 170468.4AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
8 Apr 170871.8DiedBishop Emeritus of Assisi, Italy

MicroData Summary for Francesco Nerli (Jr.):
Cardinal Francesco Nerli (Jr.) (born , died ) Bishop Emeritus of Assisi

  • a bishop for 37.8 years
  • a cardinal for 34.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 Jun 1673

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013