Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Mario Cagna

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Austria

Titular Archbishop of Heraclea in Europa


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1911BornLu Monferrato
22 Jul 193422.8Ordained PriestPriest of Casale Monferrato, Italy
13 Oct 196251.0AppointedTitular Archbishop of Heraclea in Europa
13 Oct 196251.0AppointedApostolic Internuncio to Japan
18 Nov 196251.1Ordained BishopTitular Archbishop of Heraclea in Europa
17 Sep 196654.9AppointedApostolic Delegate to Yugoslavia
22 Aug 197058.9AppointedApostolic Pro-Nuncio to Yugoslavia
11 May 197664.6AppointedApostolic Nuncio to Austria
Nov 1984³73.1ResignedApostolic Nuncio to Austria
4 Apr 198674.5DiedApostolic Nuncio Emeritus to Austria

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Mario Cagna:
Archbishop Mario Cagna (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Austria

  • a priest for 51.7 years
  • a bishop for 23.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 180
  • ab/pnun/x944: Acta Apostolicae Sedis, Volume 62, Page 572

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013