Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Castelli

Deceased

Bishop of Novara


Events

DateAgeEventTitle
15 Nov 1871BornSan Gillio
8 Jun 189523.6Ordained PriestPriest
23 Aug 191139.8AppointedBishop of Susa, Italy
28 Oct 191140.0Ordained BishopBishop of Susa, Italy
14 Jan 191240.2InstalledBishop of Susa, Italy
22 Dec 192049.1AppointedBishop of Cuneo, Italy
6 May 192149.5InstalledBishop of Cuneo, Italy
21 Oct 192452.9AppointedBishop of Novara, Italy
15 Feb 192553.3InstalledBishop of Novara, Italy
12 Sep 194371.8DiedBishop of Novara, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Castelli:
Bishop Giuseppe Castelli (born , died ) Bishop of Novara

  • a priest for 48.3 years
  • a bishop for 31.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 83

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 10 Nov 2013