Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Belisario Santistevan Seoane

Deceased

Bishop of Santa Cruz de la Sierra

Titular Archbishop of Synnada in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
18 Aug 1843BornSanta Cruz della Sierra
1867¹23.4Ordained PriestPriest
26 Jun 189046.9AppointedCoadjutor Bishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
26 Jun 189046.9AppointedTitular Bishop of Dausara
5 Apr 189147.6Ordained BishopTitular Bishop of Dausara
1 Jun 189147.8SucceededBishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
22 Nov 193087.3AppointedTitular Archbishop of Synnada in Phrygia
30 Mar 193187.6DiedBishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for José Belisario Santistevan Seoane:
Archbishop José Belisario Santistevan Seoane (born , died ) Bishop of Santa Cruz de la Sierra

  • a priest for 64.2 years
  • a bishop for 40.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 232, and Page 239
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Number 17,488

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013