Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jacques-Emile Sontag, C.M. †

Deceased

Archbishop of Ispahan

Apostolic Delegate to Persia


Events

DateAgeEventTitle
7 Jun 1869BornDinsheim, France
8 Jun 189526.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
13 Jul 191041.1AppointedArchbishop of Ispahan, Iran
13 Jul 191041.1AppointedApostolic Delegate to Persia
28 Aug 191041.2Ordained BishopArchbishop of Ispahan, Iran
27 Jul 191849.1DiedArchbishop of Ispahan, Iran

MicroData Summary for Jacques-Emile Sontag:
Archbishop Jacques-Emile Sontag C.M. (born , died ) Archbishop of Ispahan

  • a priest for 23.1 years
  • a bishop for 7.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 64

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013