Catholic-Hierarchy DC

Bishop John Andrew O’Shea, C.M. †

Deceased

Bishop of Ganzhou [Kanchow]


Events

DateAgeEventTitle
7 Oct 1887BornDeep River, CT, USA
190820.2ProfessedMember of Congregation of the Mission
30 May 191426.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
15 Dec 192740.2AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Kanchow [Ganzhou], China
22 Dec 192740.2AppointedTitular Bishop of Midila
1 May 192840.6Ordained BishopTitular Bishop of Midila
3 Jul 193143.7SucceededVicar Apostolic of Kanchow [Ganzhou], China
11 Apr 194658.5AppointedBishop of Ganzhou [Kanchow], China
6 Oct 196982.0DiedBishop of Ganzhou [Kanchow], China

MicroData Summary for John Andrew O’Shea:
Bishop John Andrew O’Shea C.M. (born , died ) Bishop of Ganzhou [Kanchow]

  • a priest for 55.4 years
  • a bishop for 41.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 26

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013