Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maxime Tessier

Deceased

Bishop Emeritus of Timmins, Ontario


Events

DateAgeEventTitle
9 Oct 1906BornSaint-Sébastien
14 Jun 193023.7Ordained PriestPriest
28 May 195144.6AppointedAuxiliary Bishop of Ottawa, Ontario, Canada
28 May 195144.6AppointedTitular Bishop of Christopolis
2 Aug 195144.8Ordained BishopTitular Bishop of Christopolis
22 Dec 195347.2AppointedCoadjutor Bishop of Timmins, Ontario, Canada
8 May 195548.6SucceededBishop of Timmins, Ontario, Canada
24 Mar 197164.5ResignedBishop of Timmins, Ontario, Canada
19 Aug 198881.9DiedBishop Emeritus of Timmins, Ontario, Canada

MicroData Summary for Maxime Tessier:
Bishop Maxime Tessier (born , died ) Bishop Emeritus of Timmins

  • a priest for 58.2 years
  • a bishop for 37.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 75

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013