Catholic-Hierarchy DC

Joseph Cardinal Parecattil

Deceased

Archbishop Emeritus of Ernakulam (Syro-Malabarese)

Cardinal-Priest of Santa Maria “Regina Pacis” a Monte Verde


Events

DateAgeEventTitle
1 Apr 1912BornKidangoor
24 Aug 193927.4Ordained PriestPriest of Ernakulam (Syro-Malabarese), India
28 Oct 195341.6AppointedAuxiliary Bishop of Ernakulam (Syro-Malabarese), India
28 Oct 195341.6AppointedTitular Bishop of Arethusa dei Siri
30 Nov 195341.7Ordained BishopTitular Bishop of Arethusa dei Siri
20 Jul 195644.3AppointedArchbishop of Ernakulam (Syro-Malabarese), India
28 Apr 196957.1Elevated to Cardinal
30 Apr 196957.1AppointedCardinal-Priest of Santa Maria “Regina Pacis” a Monte Verde
30 Jan 198471.8ResignedArchbishop of Ernakulam (Syro-Malabarese), India
20 Feb 198774.9DiedArchbishop Emeritus of Ernakulam (Syro-Malabarese), India

MicroData Summary for Joseph Parecattil:
Cardinal Joseph Parecattil (born , died ) Archbishop Emeritus of Ernakulam

  • a priest for 47.5 years
  • a bishop for 33.2 years
  • a cardinal for 17.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013