Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Pazhayattil

Deceased

Bishop Emeritus of Irinjalakuda (Syro-Malabar)


Events

DateAgeEventTitle
26 Jul 1934BornPuthenchira
3 Oct 196127.1Ordained PriestPriest of Trichur (Syro-Malabar), India
22 Jun 197843.9AppointedBishop of Irinjalakuda (Syro-Malabar), India
10 Sep 197844.1Ordained BishopBishop of Irinjalakuda (Syro-Malabar), India
15 Jan 201075.4RetiredBishop of Irinjalakuda (Syro-Malabar), India
10 Jul 201681.9DiedBishop Emeritus of Irinjalakuda (Syro-Malabar), India

MicroData Summary for James Pazhayattil
Bishop James Pazhayattil (born , died ) Bishop Emeritus of Irinjalakuda

  • a priest for 54.7 years
  • a bishop for 37.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 18 Jan 2010
  • d: CB, 11 Jul 2016
  • c1: CB, 13 Jul 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 14 Jul 2016