Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Edward Thomas O’Meara

Deceased

Archbishop of Indianapolis, Indiana


Events

DateAgeEventTitle
3 Aug 1921BornSt. Louis
21 Dec 194625.4Ordained PriestPriest of Saint Louis, Missouri, USA
28 Jan 197250.5AppointedAuxiliary Bishop of Saint Louis, Missouri, USA
28 Jan 197250.5AppointedTitular Bishop of Thisiduo
13 Feb 197250.5Ordained BishopTitular Bishop of Thisiduo
21 Nov 197958.3AppointedArchbishop of Indianapolis, Indiana, USA
10 Jan 199270.4DiedArchbishop of Indianapolis, Indiana, USA

MicroData Summary for Edward Thomas O’Meara:
Archbishop Edward Thomas O’Meara (born , died ) Archbishop of Indianapolis

  • a priest for 45.1 years
  • a bishop for 19.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013